2006/2/1 - Nyhetsbrev februari
Hej allesammans!
I samband med vår rekryteringssatsning gör vi en marknadsföringskampanj som vi kallar “AFS Road Tour 2006”. Vi är två tyska volontärer på kontoret som åker till skolor och presenterar möjligheten att åka utomlands med AFS.
Till vår hjälp har vi utbytesstudenter som berätter om sina erfarenheter och livet här i Sverige. Vi började redan i januari och reste till Skåne. Där besökte vi skolor i Lund, Ystad, Malmö och Helsingborg. Alla de platser vi har/ska besöka kan ni hitta på vår nya hemsida http://www.afs.se Det vore kul att träffa några volontärer när vi besöker just er stad. Hör gärna av er till kontoret.
Vi vill också tacka alla utbytestudenter som följer med oss för deras stöd.
Många hälsningar,
Lauretta
VI HAR PLATSER KVAR!
AFS kan fortfarande erbjuda ett studieår utomlands till Latinamerika, USA och Europa inför läsåret 06/07. Vi vill därför uppmana alla gamla AFS: are att tipsa sin gymnasiestuderande släkting eller vän om denna möjlighet att skapa internationella vänskapsband och lära känna en annan kultur redan i år!
Ansökningarna trillar in till kansliet varje vecka, men vi behöver fler! Hjälp oss därför att sprida berättelserna, minnena och erfarenheterna från ert eget AFS - år. Tänk efter vad tiden i ett främmande land betydde för er. Plocka fram era fotografier av värdfamiljen, skolan och vännerna och inspirera era barn, syskonbarn, kollegor, elever och vänner att ta del av AFS:arnas gästfrihet världen över.
Den 1 april 2006 är sista ansökningsdatum!
Då ska alla ansökningshandlingar vara oss tillhanda vilket ger er en hel månad för att kontakta de ungdomar som bara om ett halvår kan sitta på flyget, på väg mot ett äventyr som kan förändra deras liv. Språkkunskaper, internationella kontakter och kunskap om olika kulturer blir allt viktigare för de 15-18 åringar som om några år kan befinna sig på arbetsmarknaden. Hjälp dessa gymnasiestudenter att utvecklas till självständiga individer i länder som Argentina, Frankrike, Brasilien, Mexico eller Sydafrika och ge dem möjligheten att bidra till AFS grundtanke – att öka förståelsen mellan olika människor och kulturer.
Berätta om AFS – Världens första och största utbytesorganisation!
Nytt år, ny hemsida
Sedan i början av januari ligger en ny hemsida uppe på www.afs.se. Där finns allt från information om aktiviteter och landinformation till blanketter att ladda hem och fina bilder att titta på. Kika gärna in och surfa runt. Med hjälp av er kan hemsidan utvecklas och bli ännu bättre!
Tycker ni att något saknas? Har ni gjort något som synts eller som skulle kunna synas i media? Vill ni bidra med bilder, texter eller något annat trevligt? Kontakta då Lisa på webmasterswe@afs.org. Hemsidan är till för alla och tillsammans kan vi göra den ännu bättre!
AFS Göteborgsläger
Mellan lördag 28/1 och söndag 29/1 hade vi läger för studenterna i Göteborg. Vi åkte med bil från Göteborg till ett hus i Hindås, som låg mycket vackert i skogen vid en sjö.
Pastasallad till lunch och sedan var det dags för den första aktiviteten, tipsrunda. Utbytesstudenterna överträffade verkligen våra förväntningar. Alla visste hur en skiftnyckel såg ut, att man äter semlor i februari och att Nokia inte är svenskt. Sedan var det tid för den obligatoriska pulkatävlingen. Efter många race, ett antal vurpor och mycket skratt hade vinnaren korats: Fuse från Thailand.
Efter pulkatävlingen var det dags för bastubad. Den mysiga, vedeldade bastun låg precis vid vattnet, som nu bestod av ett lager is. Davide och Fuse kämpade länge (frivilligt) med den tjocka isen och lyckades till slut få upp ett hål stort nog att bada i. Det blev alltså ett bastubad med traditionsenligt dopp i isvak. Nästan alla av utbytesstudenterna svalde denna nordiska tradition till fullo och hoppade glatt ned i det nollgradiga vattnet. Vi volontärer fick bita oss i tungan när vi gick ned i vattnet för att visa att det faktiskt är vi som är de hårda och köldtåliga nordborna.
Många timmar senare åt vi köttbullar med potatismos och lingon. Alla var trötta efter en dag full av aktiviteter och det var inte många som kunde hålla sig vakna genom hela sällskapsresefilmen ”Snowroller”.
På söndagen åt vi frukost, städade och sedan var det dags för hemfärd mot Göteborg.
Detta miniläger blev mycket lyckat, både studenterna och vi volontärer hade jättekul. Förhoppningsvis kan detta bli en ny tradition i Göteborgsdistriktet. Tack till alla studenter och volontärer som gjorde att det blev ett toppenläger!
Britta Nylinder
Midvinterlägret
Det var nog inte bara jag som hade sett fram emot länge att få komma på läger, och nu var det äntligen dags! När jag kom till Bosön möttes jag av en glad Marit som sa att alla hade kommit med sina tåg och flyg och att alla var på Bosön. Härligt!
Efter en första info körde vi igång med samtalsgrupper, där man skulle kunna berätta för varandra hur man hade haft det under året, vilka problem man hade haft och kanske upptäcka att de andra hade varit med om samma sak.
Efter middagen hade vi hyrt simhallen och det utnyttjade de flesta. Mycket hopp och lek, mänskliga pyramider och till och med dans i vattnet. Vi som inte ville hoppa i fick förstås stå ut med att bli nedskvätta, men jag tror iallafall inte att det var någon som badade med kläderna på!
På kvällen trodde vi ledare att studenterna skulle vara lika trötta som vi var, men inte alls. Det var discodans och väldigt mycket kärlek när jag kom ner vid midnatt för att titta till läget. Men sånt tycker vi bara är mysigt!
Detta gjorde att det var ett ganska segt gäng som mötte oss på fredagsmorgonen. Vissa var till och med så långsamma att de kom för sent till morgonsamlingen. Men det straffade sig! Antingen fick man dansa eller sjunga, till publikens stora förtjusning. Efter ännu en stund med samtalsgrupper var det dags för lite snölek, där jag hörde efteråt att bland annat en del av nattens aktiviteter avslöjades…
Vid lunch kom Margareta och Märta från AFS-kontoret om man hade nåt speciellt man ville ta upp. Och grupperna fick ta tag i nästa moment i tävlingen, nämligen ett sudoko och ett korsord som de flesta klarade utan problem. Tävlingen fortsatte sen i gympahallen med “dodge ball” där mer eller mindre schyssta spelmetoder till slut sorterade ut ett, eller om det var ett par, bästa lag. Jag lade inte på minnet vilka det var och det var säkert fusk med i bilden i alla fall.
Efter sista samtalsgruppsövningen och middag släppte vi utbytesstudenterna lösa igen, men den här kvällen var de flesta ganska trötta. En del såg på OS-invigningen som visades på storbild, och det pågick lite disco.
Det blev nog rätt sent även den här kvällen, men morgonen efter kördes det på för fullt med “talent show”-förberedelser och sopsäcksåkning i backen. Wohoo! Som tur var blev vi aldrig tvungna att ringa ambulansen, även om det kändes nära någon gång. Och visst är det kul med snö? Kallt var det, men det var nog inte bara jag som var supernöjd med hur vädret var. Riktig svensk vinter!
Efter det var det några, men tydligen inte särskilt många som orkade bada och basta. De flesta tog chansen och sov en stund. Efter sista samtalsgruppövningen och middag var det då dags: Talent show! (Inte ett AFS-läger utan en talent show, som det heter). Det var också det avgörande momentet i grupptävlingen. Och vilka fantastiska uppträdanden vi fick se! Från improvisationsteater till matprogram till fulländad rock-show. Kungafamiljen kom med på många ställen, och självklart smörgåsen…
Efter det utsågs en vinnargrupp som de sa var Marits grupp tror jag, men alla festade loss med limbo och dans på dansgolvet i Olympia. Sista kvällen kanske inte blev den rockigaste, men det var nog ingen som gick och la sig särskilt tidigt. Det är ju inte så ofta man ses!
På söndagen var det mycket kramar och utbytta adresser. För även om det är många som kommer att åka och hälsa på varandra innan nästa läger, så är nästa gång vi ses allihopa på avreseslägret i juni. Tills dess hoppas jag att alla njuter av sina sista månader i Sverige, och att alla känner sig stärkta av att ha varit på läger och fått dela med sig av sina upplevelser såhär långt.
Det jag vill säga om lägret är att jag hade i alla fall jättekul, och det vet jag att jag inte jag var ensam om (fast man kan ju inte ha läger hela tiden ändå ;-). Tack till alla ledare, utbytesstudenter och den trevliga personalen på Bosön såklart!
Emma Terner, AFS-volontär Uppsala
Vardag i Sverige
Nedan följer några glimtar från tre utbytesstudenter som träffat Lauretta för ett samtal om vardagen i Sverige.
Céline, Belgien:
Céline bor i Stockholm och trivs i sin värdfamilj. Hon tycker om att spela tennis, fika med sina kompisar och åka till fester. “Jag gillar att åka långfärdsskridskor, åka skidor, promenera med min värdmor och spendera tid med min värdfamilj.“ För henne är den största skillnaden mellan Belgien och Sverige temperaturen. Célines favoritplats är Moderna Museet på Skeppsholmen. Det mest spännande hon har upplevt i Sverige är bastu och långfärdskridskor.
Hiroki, Japan:
Hiroki bor i Härnösand. Han gillar att simma. Han har simmat i Japan under 10 års tid. Hans värdbror som är ett år yngre är också simmare och simmar i JSM. Hiroki berättar stolt att han vann brons i “Sundsvalls-Sim” på 400 m frisim. “I april kommer jag att deltaga i Norrländska Mästerskapen.”
Att äta mat är den största skillnaden mellan Japan och Sverige för honom. ”När vi äter mat i Japan pratar vi inte så mycket. I Sverige pratar familjen mycket. Här sitter man längre vid bordet. Hemma i Japan går vi och tittar på TV istället.” Hiroki går på teknikprogrammet. “Matte är lätt i Sverige, tycker jag. Ekonomi är svårt därför att det är så mycket svenska.”
Hans favoritplats är hemma. “Min värdfamilj är jättesnäll och pratar mycket med mig.” Vidare berättar han om mötet med svenskarna: “Det är så spännande att träffa svenskar. De har en egen kultur och jag har en annan kultur. Det är spännande varje dag. Jag saknar ingenting därför att jag trivs så bra här.”
Simon, Kanada:
Simon bor i Vellinge nära Malmö. Han ville åka till Sverige efter att han träffat en svensk man som spelade nyckelharpa i Kanada. Nu spelar han instrumentet själv och tycker väldigt mycket om det. Han spelar även i två orkestrar. “Pianorummet i min skola är min favoritplats. Det mest spännande var min första lektion då jag lärde mig att spela nyckelharpa. Jag spelar en timme per vecka och jag har lånat en nyckelharpa från min skola.”
Han gillar också att vara tillsammans med sin familj. “Sverige är så annorlunda jämfört med Kanada. Här är traditioner viktigare, som till exempel jultraditioner, lucia och midsommar. I Québec har vi den största traditionen den 24 juni – Saint Jean. Det är en stor fest med musik och en eld ”feu de joie”.”
“Volunteerism and Leadership”
Helsingfors 4-5 februari 2006
”Vinnande organisationer har ledare på alla nivåer” förklarade Sergei Filonovich under föreläsningarna. Genom personlig utveckling och medvetet ledarskap kan vi tillsammans bygga en förenings framtid. Detta var det centrala budskapet då AFS Finland samlade ett 30-tal volontärer av blandade åldrar från Skandinavien, Baltikum och Ryssland i Helsingfors. Under två iskalla vinterdagar fick vi ta del av inspirerande seminarium samt byta erfarenheter och idéer med de andra deltagarna från våra grannländer.
Helgens föreläsare Sergei Filonovich har stor erfarenhet av arbete inom AFS både internationellt och i Ryssland. Med anledning av detta och framförallt sin yrkesmässiga kunskap inom Business och Management kunde han förmedla ett framåtsträvande och nytt perspektiv på volontärarbete. På lördagen behandlades frågor med anknytning till ledarskap, och vilka egenskaper som krävs för detta. Det är viktigt att känna både sig själv och andra människor för att lyckas som ledare. Enligt Sergei Filonovich handlar mycket om beslutsamhet, först och främst måste man bestämma sig för vart man vill komma. Med detta som utgångspunkt kan man planera delmålen för att uppnå både sin egen och hela föreningens framtidsvision.
Efter att under söndagen ha delat med oss av lyckade lokala AFS-aktiviteter gavs vi uppgiften att definiera vilka värderingar som kunde nämnas som centrala för vår organisation (världsfred, kulturell förståelse, personlig utveckling etc.). Därefter tog vi steget till att diskutera vad som bör göras lokalt, nationellt och internationellt för att AFS ska anses som ledande inom interkulturellt lärande år 2010. Detta blev en mycket givande avslutning på helgens aktiviteter. Vi var alla överens om att AFS behöver nå ut till nya människor och målgrupper på alla tre ovannämnda plan. Först och främst, när aktiviteter ordnas i lokalföreningen bör vi göra allt för att involvera nya människor i dessa. Detta skulle kunna vara fadderfamiljer, utresande, vänner till volontärer och utbytesstudenter eller vem som helst som känner för att komma. Detta skapar en avslappnad atmosfär och AFS får ett gott rykte som sprids. I Finland är man bra på detta och på många håll ses alla som är intresserade på café en kväll i månaden för att bara umgås. Även etablerandet av en starkare kontakt med skolorna på orten är bra i längden för AFS. Lärare som förses med information om hur man bäst bemöter utbytesstudenterna (t.ex. genom en ”Teachers hand book”) skulle känna större engagemang, vilket också kan vara till hjälp i sökandet av värd – och fadderfamiljer.
På nationell nivå handlade diskussionerna främst om sätt att få fram AFS i rampljuset som det bästa valet för gymnasiestudier i utlandet. AFS är inget kommersiellt företag, men för att konkurrera med det växande utbudet av möjligheter för dagens ungdomar så måste mer marknadsmässiga strategier tillämpas. Att den svenska webbsidan är förnyad och AFS Sverige annonserar på den virtuella ungdomsportalen ”Syoguiden” är bra exempel på sådan marketing. Vi vill se mer av detta, varför inte trycka upp tröjor till självkostnadspris med AFS-logon? Om den blå flaggan sprids kan AFS bli ett starkt varumärke som når långt utanför organisationen själv. För bättre gemenskap och fler aktiva volontärer berättade en finsk deltagare om hur de ordnat ett gemensamt läger för både utbytesstudenter, utresande och hemkommande studenter.
Sist men inte minst gick diskussionen kring hur grupper som idag till stor del står utanför AFS skulle kunna innefattas. Kan mindre inkomststarka familjer och framförallt svenskar med invandrarbakgrund involveras drar AFS sitt strå till stacken för att minska segregationen i vårt eget land. Samma princip skulle även kunna användas globalt, där den största delen av de muslimska länderna står helt utanför AFS internationella nätverk. Som en förening med fredsvisioner känns det i dagsläget minst sagt angeläget att aktivt arbeta för förståelse mellan islamsk och västerländsk kultur. I framtiden hoppas vi alltså på ett växande antal medlemmar av blandad bakgrund i vår internationella familj. För detta engagemang och ledarskap på alla nivåer, ett stort tack till AFS Sverige och Finland för att vi fick möjligheten att delta i detta inspirerande seminarium! I gemenskapen med deltagarna från våra grannländer blev påminda om varför vi stannat kvar hos AFS.
Louise Bengtsson, Therese Widing Jaramillo och Britta Nylinder
AFS SWEDEN – ROAD TOUR 2006
Here is an excerpt from Paul’s “Road diary”.
TRIP 1 – Malmö, Lund, Ystad, Helsingborg (15.01.06 – 19.01.06)
On Sunday, the 15th of January, Lauretta Mück and I, Paul Hüsing (both German volunteers working in the office of AFS Sweden from September 2005 till September 2006), started the so-called ”AFS Road Tour 2005/2006” in order to spread the AFS message all over Sweden.
Arriving in the late afternoon, we immediately set off in order to get to Annika Becker. She generously invited Lauretta and me to stay at her apartment for our 5-day-trip. Talking to her gave us a pretty good impression of the volunteer work that is done in the Malmö area, one of the most active chapters from all over Sweden.
MONDAY
The plan for Lund was to set up an ”information table” in the school and to provide information both in written as well as verbal form to any students that might be interested.
Unfortunately (though not surprising), the students did not really show any interest at all. At least we were able to put up some posters as well as leaving some brochures behind (i.e. in the EF-folder we found in the library), plus we learned definitely not to put any special effort in information table any more.
In the evening, we met the local AFS exchange students from the Malmö area, consisting of girls from New Zealand, Canada and France as well as two boys from Brazil and the Dominican Republic. Being friends themselves, preparing the school presentation for the next day proved to be a really pleasant and easy job. The students were motivated and really seemed to appreciate getting involved actively with AFS, thus we had high expectations for the next day.
TUESDAY
That Tuesday, January 17th, our first big school presentation was to take place (before, we only had various small presentations in the students’ classes). Thanks to Annika Becker, we got the whole auditorium (including a video projector for our power point presentation) along with excellent advertising on the school’s monitors to work with.
More people than expected showed up (approx. 40 students) and the presentation turned out to be really good. The students, joined by Elin Bokne (a Swedish returnee from Spain and host sister of Angela, the girl from New Zealand), did a great job of providing information about AFS as well as answering the numerous questions in a funny, yet convincing way. Having talked to a journalist of the school’s newspaper afterwards, we could even enjoy reading about the event the next day. In the afternoon we were shown around Ystad by the exchange students and talked a little bit about their experience so far. All in all, a really successful day!
After returning to Malmö and greatly appreciating everything Annika did for us, we went on the plane back to Stockholm on Thursday night; eager to plan the next steps of the ”AFS Road Tour” the very next day.
Paul Hüsing
Article about the school presentation in Ystad: http://webnews.textalk.com/osterport/
| Utskriftsvy |
